Lyckad omgång 1 i RM

Torsdag 22 oktober 2020

I helgen har det varit matcher från tidig morgon till sen kväll i Täljehallen och Rosenborgsskolan när Riksmästerskapen för U15 och U16 spelades. SBBK deltog i alla fyra kategorier och det blev en riktig framgångsrik helg för SBBK.

– Kul att vi ser en positiv start på säsongen, säger Alexander Wikner Nordberg, Sportchef Barn och Ungdom SBBK.

 

 SBBK deltog med lag i alla fyra klasser och av 13 matcher med SBBK lag inblandade blev det 12 vinster. Det innebar att SBBK Fu15, Fu16 och Pu16 är vidare direkt till omgång tre som gruppsegrare. Pu15 vann 2 av 3 matcher men förlorade en tajt match mot Lobas som då knep gruppsegern, men det betyder bara att SBBK Pu15 får spela omgång 2 och kan gå vidare därifrån till omgång 3.

 

SBBK P05/Pu16

 

2020-10-16 20:00

hos IK Eos

101:62

Täljehallen

2020-10-17 16:45

mot AIK Basket

90:54

Rosenborgsskolan

2020-10-18 13:00

mot Marbo Basket

88:69

Täljehallen

 

 

P05s coach Tobias Andersson summerar den första RM-omgången:

 

P05 kom trots skador på nyckelspelare och ”andra problem” ut med tre segrar där inget lag hade någon chans mot oss denna helg då vi helt enkelt gick all in från första minut i matcherna. P05 var redan efter två matcher vidare som gruppetta och hela laget har fått spela mycket under helgen, samtidigt som spelare fått ta ett större ansvar än andra gånger i RM. Utvecklande och bra erfarenhet för laget. Nu ska vi ta hand om allas kroppar så vi är redo för fortsättningen av säsongen. Men gruppetta vilket innebär att vi är redan nu med i omgång 3, så omgång 2 är vi lediga. Det dessutom för andra året i rad!

 

Theo Alexandersson hos oss blev dessutom utsedd till omgångens lirare och David Cestic och Sam Rupinski till matchens lirare. Alla i laget är värda applåder för helgens insats även om det kommer krävas lite mer nästa gång.

 

Grattis till F05 och F06 som också gick vidare som gruppettor till omgång 3, SBBK som enda förening med 3st lag som gruppettor i omgång 1 vilket är extra roligt,  vi hoppas nu att P06 har marginalen på sin sida i nästa omgång.

 

Till sist, tack till fantastiska föräldrargruppen i P05 som är lite bättre än alla andras. Det är helt okej att vara avundsjuk och vill man vara med och hjälpa till så är man välkommen, hjälper oss i laget på bästa sätt och om mindre än två veckor så är det dags i Södertälje Open. Roligt att äntligen få spela RM igen!

Se höjdpunkter från SBBK Pu16 omgång i RM i spelaren nedan. 

 

 

 

  

 

SBBK F06/Fu15
 

 

F06s coach Didier Biwersi sammanfattar helgen:

 

Nu är första RM helgen över. Fyra välspelade matcher från vår sidan gav fyra vinster och direkt avancemang till RM omgång 3 i januari där vi nu även undviker det tuffaste motståndet.

 

Övertygande 48:20 mot Skuru i fredags där vi briljerade med vårt lag-defense som bara tillät 20 poäng på 40 minuter, följdes av en tuff match mot Spånga på lördag. Efter en bra första period (18:12) tillåter vi Spånga att komma tillbaka i andra. Efter en jämn tredje period avgör vi i fjärde och vinner 52:47.

 

På söndag slutför vi vårt uppdrag med två övertygande seger mot Högsbo (71:24) och Lobas (94:64).

Vi coacher är väldigt nöjda med tjejernas insats. Alla 12 spelare bidrog med väldigt bra minuter och viktiga returer, steals, assists och poäng.

 

Vi gör de saker vi har tränat på och kan hålla hög intensitet i defense och offense och bra fokus nästan hela tiden.

Vårt lagspel börja ta form även om det finns så klart mycket att förbättra. Det ska vi träna på framöver!

Men nu får vi vara glada och stolta över det vi har åstadkommit, raka vägen till omgång 3 som var ett av våra säsongmål.

 

Naturligtvis påverkades turneringen och stämningen av Covid 19 - situationen. Bara minimalt med publik och tyvärr kunde vi SBBK lag inte heja på varandra. Lite synd men klart rätt i dessa tider.

 

SBBK F05/Fu16

 

 

David Chauca sammanfattar SBBK F05s helg:

 

Vi är relativt nöjda med vår prestation i stort, vi har kliv framåt när det gäller defense men hade lite svårt att få i bollen speciellt i sista matchen. Det var kul att komma igång med RM och att se utvecklingen på andra lag. Skönt att se alla SBBK lag i U15-U16 göra bra ifrån sig, viktigt för klubben. Dessutom skönt att ha lite basket-fest igen och se spelare, coacher och föräldrar om än under restriktiva förhållanden.

 

SBBK P06/Pu15

 

 
SBBK P06s matcher i RM kan du se i efterhand >>> här.

SBBK P06 fick med ett spel i Svenska Basketbollförbundets "RM top 10". Kolla in nr.5 i spelaren nedan. 

 

Tidsplan RM 2020-2021

Omgång 1 – 16-18 oktober 2020

Omgång 2 – 27-29 november 2020

Omgång 3 – 29-31 januari 2021

Omgång 4 – 19-21 mars 2021

Final Four – 1-2 maj 2021  


Rikard Aspegren 

Relaterade nyheter

Elitförberedande